Album předškoláčka je projektem značky dětské literatury BAMBOOK, která se na vydavatelském poli pohybuje již sedmým rokem. Kniha je vydaná pod záštitou nakladatelství Grada jako 6666. publikace. Album přeškoláčka nabízí 44 stránek pro zachycení vzpomínek vašeho dítěte, vnoučete, synovce i neteře a originálním způsobem pomáhá uchovat neopakovatelné zážitky z předškolních let.

25552013_1769179353116140_5611881894771187989_n

Ilustrace knihy pocházejí z pera české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Nadčasové kresby této umělkyně vykouzlí úsměv na tváři jak dětem, tak i dospělým, kteří při listování a doplňování správných odpovědí z nostalgie zavzpomínají na své dětství, kdy si se zatajeným dechem prohlíželi ilustrace takových knižních klenotů jako jsou Děti z Bullerbynu nebo třeba Honzíkovu cestu, která by dozajista neměla chybět v žádné dětské knihovně.

721_2

Na knize je unikátní především způsob, jakým byla vytvořena a sestavena. Samo o sobě je Album předškoláčka bez dětského přičinění nepopsaným listem. Skutečnou hodnotu získává až v okamžiku, jakmile ji malý čtenář začne společně s dospělým vyplňovat. Dítě odpovídá na otevřené otázky z prostředí, ve kterém se nejčastěji pohybuje a svěřuje se se svými zážitky, které poslední dobou prožilo. Během vyplňování odpovědí se předškoláček seznamuje se základy rodokmenu (oživí si základní informace o členech rodiny), zavzpomíná na první zážitky ze školky a pomalu se připravuje na den, kdy poprvé usedne do školní lavice.

Z hlediska obsahu knize snad ani není co vytknout. Při podrobnějším prohlížení si dospělý čtenář všímá drobných nedostatků knížky, například volby umístění tiráže – ta se zpravidla vkládá na samý konec knihy, nikoliv na její začátek jako zde. Postrádá rovněž i číslování stránek pro lepší orientaci v knize a s ním spojený rejstřík, rozepsaný obsah s informacemi o tématech konkrétních stránek, a že je skutečně každá dvojstránka věnovaná jinému tématu. Pokud si tedy čtenář vezme za cíl s dítětem vyplnit konkrétní údaje, musí prolistovat celou knihou, aby zjistil, na které stránce se hledané téma nachází – tohle je z mé strany takové malé, soukromé mínus, které přičítám knížce z pozice dospěláka, který knihu s předškolákem vyplňuje.

721_3

No a co by to bylo za Album předškoláčka, kdyby v něm nebylo vyhrazeno místo pro fotografie – každá dvojstránka je určena k tomu, aby ji předškolák vyplnil, aby s pomocí dospělého zodpověděl příslušné otázky a vložil do rámečku doprovodné fotografie, které atmosféru diskutovaného zážitku ještě víc přiblíží. Knížku by si neměl nechat ujít žádný rodič, prarodič, sourozenec – zkrátka nikdo, kdo má v kruhu rodinném alespoň jednoho nedočkavého předškoláčka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *