Jak už název napovídá, o dvanácti měsících plných absolutního štěstí kniha zrovna pojednávat nebude. V románu se prolínají osudy tří zástupkyň něžného pohlaví, pocházejících z jedné rodiny; holky Slocumbovy. Úlohy vypravěče se zhostily všechny tři, a to jak babička Ginny, tak maminka Liza včetně její dcery Mosey. Nikoho z neznámých lidí by rozhodně nenapadlo je takto titulovat, pokud by dámy někdy viděl spolu pohromadě. Věkový rozdíl mezi nimi totiž není nijak výrazný.

    Ginny otěhotněla ve svých patnácti letech, v den, který započal její první smolný rok. Ten se Ginny postaral o ztrátu jejích nejbližších, rodiny včetně přátel. Dospívání v té době muselo jít stranou, takový luxus, jako starat se pouze sama o sebe, si nemohla dovolit. Smolný rok se téhle dvoučlenné rodiny nepustil ani za patnáct let, kdy pro změnu Ginnina dcera Liza přišla domů v očekávání, pod srdcem nesoucí dalšího člena rodiny.

    Tím se stala malá Mosey. Po uplynutí dalších patnácti let Ginny i Liza s napětím očekávají, kdy si smolný rok najde svou další oběť, nejmladší Mosey. Zanedlouho se o slovo opravdu přihlásí i její smolný rok, ovšem změní svou dosavadní podobu a objeví se ve formě, kterou by ani jedna ze žen rozhodně nečekala.

    Své příběhy a individuální postřehy střídavě po sobě líčí všechny tři, každá po svém a „adekvátně“ svému věku a zkušenostem. Každá má jinou povahu; Liza se utápí ve vzpomínkách, melancholicky se každou volnou chvíli vrací ke svému mladšímu já. Kvůli nedávné mrtvici už není tou Lizou, jakou byla dříve. Přesto její vyprávění neztrácí na zajímavosti, spíš mu ještě přidává a patřičně ho ozvláštňuje.

    Rodina Slocumbových je složená z neobvykle silných osobností, u nichž je rodina na prvním místě. Smolný rok všechny ještě víc semkne k sobě a připraví čtenářům nevšední příběhy, které by byl hřích nechat nepřečteny.

*Psáno pro web Knihkupectví Beletrie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *