Řbitov zvířátek je Kingovým ztělesněním argumentu, že smrtí to nekončí ani náhodou, spíš právě naopak.

       Do otázky života a smrti je vhozena hlavní postava knihy Louis Creed. Přitom kdo by na začátku během stěhování na okraj města Ludlow něco takového tušil… Creed se svou ženou Rachel a dětmi tedy rozhodně ne. Sice zpočátku v rodině panují pochyby z neznámého místa, avšak ty se postupně ztlumí, až zmizí úplně. Creedovi se namísto toho těší z bydlení v novém domě v městečku Ludlow, kde byla Luisovi nabídnuta pozice doktora na zdejší univerzitě. Nadšení rodiny z krásného pozemku i příjemných sousedů se stupňuje. Jen jedna drobnost chybí městečku k absolutní dokonalosti; omezení tolik frekventované silnice, která je rájem pro kamiony a smutečním místem, kde naposled vydechlo nespočet domácích mazlíčků.

      Pro uložení schránek zemřelých mazlíčků zdejší obyvatelé zvolili místo nedaleko. Místo je opečováváno těmi nejmladšími, kteří s láskou chodí oplakávat své zesnulé zvířecí přátele na tzv. Řbitov zvířátek. Neuběhne nijak dlouhá doba a Řbitov zvířátek má dalšího člena; tentokrát je jím kocour Churche, který zesnul obdobně jako 90% zdejších jedinců – bez milosti pod koly kamionu. Louisova dcera se se ztrátou kočičího přítele smiřuje horko těžko. Vlídný soused Jud přijde s návrhem pohřbít kocoura za Řbitovem zvířátek, údajně na vhodném místě pro tak milované zvíře.

    Co řádka, to děsivější pocit z přicházejícího dění. Tělo čtenáře se bude při čtení bránit po svém, husí kůže nastartuje vlnu duševní rozrušenosti z Kingova podání hrůzných popisů. Bude se cukat, oči budou netrpělivě těkat ze začátku jedné kapitoly na její konec s nadějí méně bolestivého rozřešení, i když dopředu tuší, že ke smilování ze strany autora k postavám zřejmě jen tak nedojde. Čtenář se během ponoření do příběhu nevyhne porovnání osudného jednání konkrétních postav a sebe samého, zda by zvolil vhodnější cestu k dosažení cíle.

*Psáno pro web Knihkupectví Beletrie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *