Snímek seznamuje diváky s příběhem cestovatele Mloka Scamandera a jeho přátel. Naneštěstí pro Mloka se mezi zvířátky najde několik zvědavců, kterým zkrátka nestačí svět, v němž je cestovatel dočasně chová, chtějí své pole působnosti ještě o kapánek rozšířit. A právě jejich zvědavost Mloka dostane do pěkných nesnází. Přitom, když uvidíte, v čem si tam žijí… Co jim tam chybí…? Mlokova zvířecí farma by mohla klidně být rájem samotných mudlů, tak komu by se z něj chtělo ven…?

         Na vyřešení krkolomných situací naštěstí není sám. Setká se s dalšími kouzelníky, pro které je sice s ohledem na tamní newyorský slang pojem mudla španělskou vesnicí, zato se velmi dobře orientují v právech a povinnostech kouzelníků. Ty je napříč kontinentem spojují, nehledě na jejich kouzelnický původ. Většina z nich si dokáže poradit, držet emoce na uzdě a správně odhadnout situaci. Bohužel to neplatí o bývalé bystrozorce Porpentině, která skříží spisovateli cestu. Kupodivu její osobnost není až tak nanervylezoucí jako výběr herečky, která ji představuje; Katherine Waterston.

        Co říct k  hereckému obsazení jako takovému… Vedlejší postava Kowalski zastínila postavu hlavní, a to by se dít nemělo. Tvůrčí záměr zcela jistě nebyl takový, aby mudlovská (pro newyorské kouzelníky nečaroda) osobnost herecky předčila kouzelnickou. Mudlovský tlouštík Jacob Kowalski (Dan Fogler) ukázal mladému čaroději, jak se herecky může zapůsobit na diváky slovem i bez. Komunikaci mezi roztomilým Kowalskim a šarmantní Queenie Goldstein nechyběla energie, vtip a chvílemi ani napětí. Jakmile však kamera zaměřila Mloka s bývalou bystrozorkou, energie byla ta tam, asexuálnější dvojici by šlo jen pohledat.

        Herecký výkon Eddieho Redmayera působil vyumělkovaně, při pokusech o zahrání stydlivosti i roztržitosti dával dohromady tolik tiků, že v první chvíli nebylo zcela zřejmé, jestli jeho obličej zvládne ten nápor grimas a vydrží pohromadě. Aby se mu zase jen nekřivdilo… jako Dánská dívka byl Eddie úchvatný, svým výkonem v premiérovém fantasy snímku však dokázal, že se do kouzelnického světa jako vážený čaroděj příliš nehodí.

        Jakmile si titulky na plátně našly své místo a po obrazech herců nebylo ani vidu ani slechu, jedna z divaček z horních sedaček nade mnou se rozhodla podělit o svůj zážitek. Peprně popsala své zklamání z filmu, především pak, že snímek nemá nic společného s Harrym Potterem a že je to tím pádem hovadina. Kdyby dotyčná trochu zapátrala a něco by si o něm vyhledala, než na něj půjde… Líp by udělala. Spojitost s natáčením snímku Fantastických zvířat a Harryho Pottera je, a poměrně nemalá. Výběr názvu Fantastická zvířata a kde je najít není výkřikem do tmy, vážení a milí. Název filmu je současně názvem knihy Mloka (Newta) Scamandera, jehož výtisk je shodou okolností přístupný v bradavické knihovně, pokud máte zájem si počíst.

Co se filmu nemůže upřít je napínavá dějová linka, vhodně umístěné vtipné situace, částečně i obsazení (Kowalskimu ani Queenie není co vytknout, bohužel Eddie ani Katherine mi k srdci prostě nepřirostli) a v neposlední řadě líbivé dobové kostýmy 20. let minulého století (Mlok měl vážně skvělý outfit :-) ).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *