Dvojčata Jude a Noah znají jeden druhého jako nikdo jiný; společně rostou, dospívají, poznávají své stinné stránky i přednosti toho druhého. U Jude je to její nevýslovná krása, kterou by jí leckerá její vrstevnice mohla jen tiše závidět a s nížvábí opačné pohlaví, jak jen může. Noah pro změnu dostal do vínku umění kreslit jako málokdo; pozornost směřuje především docílení svého snu dostat se na prestižní uměleckou školu.

    Léta ubíhají a jejich ideály pozměňují svou dosavadní podobu. Po třech letech  Jude studuje na vysněné škole, ze sebevědomé krásky došlo k proměně. Stala se z ní uzavřená, na první pohled nikterak výrazná a zajímavá dívka, která své pocity dává najevo skrz malování obrazů. Z jejího dvojčete Noaha se naopak stal král večírků, jehož šarmu jen málokterá odolá.

  Snad k tomu zlomu došlo v období, kdy se každý z nich vypořádával se smrtí jejich matky po svém. Vzájemná náklonnost dvojčat a spříznění je to tam, každý z nich si jede po své vlastní linii.

 Dám ti slunce je dalším dílem spisovatelky Jandy Nelsonové, po knize Nebe. Autorka nás provází sourozeneckým vztahem dvojčat, který prožívá momentální krizi. Smrt blízkého člověka – v tomto případě matky – otřásla sourozenci natolik, že se doslova mění před očima. Změnou projde i postoj jeden k druhému, k okolí, a v neposlední řadě i k sobě samému. Vzájemné důvěře odzvonilo, namísto toho se o slovo dychtivě hlásí přetvářky, propracované i triviální lži z obou stran dvojčat.

   Bude jejich sourozenectví probíhat tímto způsobem i nadále nebo se v jejich životě objeví něco, co je dokáže znovu stmelit dohromady? Přečtěte si Dám ti slunce a posuďte sami.

*Psáno pro web Knihkupectví Beletrie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *