Spisovatelka Radka Třeštíková čtenáře ve své nové knize seznamuje se životními radostmi i strastmi dvanácti žen. Román Bábovky je emocemi napěchovaný od hlavy až k patě.

    Postava Rebeka ztělesňuje příklad ženy beznadějně zamilované do ženatého muže, kterému vztah s milenkou slouží jako příjemné chvilkové odreagování od nevyhnutelných manželských povinností. Rebeka zjišťuje, že se jí neustálé nošení růžových brýlí už zajídá a situaci hodlá změnit. Ve chvíli, kdy se rozhodne přestat bezhlavě se upínat k lákavé a tolik naivní vidině společného života, přichází zvrat, který Rebeka nečeká.

     Karolína má pro změnu pocit, že ji tikot jejích biologických hodin přivede zanedlouho k šílenství. Touha po dítěti ji sžírá dennodenně. Má pocit, jako by se její tělo proti ní spiklo, tolik toužebně očekávané otěhotnění stále ne a ne přijít. Bezradně se cítí nejen ona, ale i Karolínin manžel – společné soužití se soustředí v poslední době jen a pouze na manželčino ovulační období. Karolína ze zoufalství začne skládat konspirační teorie o svém manželovi a jeho milence, o které je víc než přesvědčená, že opravdu existuje.

     Maruška se oproti tomu potýká s jinými strastmi. Po otřesu ze zjištění nepříznivé zprávy její obavy narůstají; má dojem, že smířit se s onou zprávou půjde jen těžko. A že celoživotní zasvěcení samaritánskému způsobu žití – zaměření se na pomoc ostatním spíš, než na samu sebe, své potřeby a sny – ji minulo a ráda by svůj životní směr pozměnila, dokud je ještě čas.

      To, co se Maruška snaží marně potlačit, by naopak s radostí přivítala Nikola; mít matku, která projevuje o své dítě zájem, prozatím zůstává jejím nesplněným přáním. Ve svém okolí marně hledá jakoukoliv spřízněnou duši, které by nebyla lhostejná, avšak marně. Přijít na někoho, kdo by jí porozuměl, zkouší jak po dobrém, tak i po zlém v naději, že nějaká alternativa přece vyjít musí.

     A to je pouze zlomek osobností, o kterých Radka Třeštíková píše. Do psychologického románu Bábovky jsou zapečeny osudy dvanácti žen napříč generacemi.

*Psáno pro web Knihkupectví Beletrie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *